Firma Ürünleri - Vitrin'deki Ürünler.
Kurumsal Firma Girişi
E-Mail Adres :
Şifreniz :
Lütfen Bilgilerinizi 2. Şahıslar İle Paylaşmayınız.
Kurumsal üye ol, ürünlerini yönet, kampanyalarını oluştur, Ziyaretçiler İle iletişimde kal.
Arama Motoru
Sektör Seç
:
Şehir Seç
:
Aranacak Yer
:
Anahtar Kelime
:
Ak Gıda, Kahramanmaraş fabrikası ile Akdeniz ve Güneydoğu’nun 8 ilinin sütünü ekonomiye kazandıracak. Ak Gıda’nın dördüncü fabrikası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü’nün katılımı ile dün (14 Ekim) düzenlenen törenle açıldı.

Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü Yıldız Holding’in süt ve süt ürünleri üretim şirketi Ak Gıda’nın Kahramanmaraş’taki fabrikasının 50 milyon TL yatırımla kurulduğunu söyledi.

Kahramanmaraş fabrikasında çalışan yaklaşık 172 kişiye doğrudan, 3 bin kişiye dolaylı istihdam yarattıklarını söyleyen Tütüncü, “İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerine köprü olan 500 ton günlük süt işleme kapasitesine sahip fabrikada ilk etapta UHT süt, homojen yoğurt, kaymaklı yoğurt, kaymak, şişe ve bardak ayran üretilecek. AK Gıda’nın toplam süt üretiminin yaklaşık yüzde 13’ünü gerçekleştirecek fabrikada ihracata yönelik ürünler de olacak” diye konuştu.

Kahramanmaraş'ın sütü Irak yolcusu
Tütüncü, Kahramanmaraş’ta açtıkları fabrika ile şehrin tek süt sanayicisi olduklarını, 8 ilde 72 tedarikçiden süt alındığını söyledi. Kahramanmaraş fabrikası ile Türkiye ekonomisine yılda 200 milyon TL katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Tütüncü, işlenen sütün yurt içinde Çukurova, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine, yurt dışında da Irak pazarına gönderildiğini söyledi.

“Ak gıda ekonomiye 3 milyar katkı sağlıyor”
Ak Gıda Kahramanmaraş fabrikasının bölge süt üreticilerine de destek olacağına inandıklarını belirten Tütüncü, Ak Gıda’ya ilişkin olarak şunları söyledi: “AK Gıda, Türkiye’de 5 bölgede 44 ilden süt alımı gerçekleştiriyor. 44 ilde de yaklaşık bin 150 köyden, 52 bin 500 üreticiden, 125 bin hayvanın sütü alınıyor. Bunlar 720 adet süt toplama merkezinde toplanıyor. Ak Gıda süt ürünleri 922 soğuk zincir kamyonu ile 63 bin noktaya ulaşıyor. Her gün 2.9 milyon adet ürün tüketici ile buluşuyor. Ak Gıda bu zincirle 267 bin kişinin hayatında ekonomik değer yaratırken ekonomiye yıllık 3 milyar TL katkı sağlıyor.”

Süt ve süt ürünlerinde 2011 yılında 37.5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini kaydeden Tütüncü, Kuzey Afrika’dan Balkanlara, Balkanlar’dan Orta Doğu’ya geniş bir coğrafyada ihracat yapıldığını, Ülker İçim Labne’nin Orta Doğu’nun en kuvvetli oyuncularından biri olduğunu ve Suudi Arabistan’da yüzde 21, Kuveyt’te yüzde 30 pazar payına sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Üreticiye 1.7 milyon TL destek
Tütüncü, kurulan süt tesisi ile üreticilerin sütlerinin sanayide işlenerek kayıt altında alınmasına katkı sağlandığını belirterek, “2008-2012 yılları arasında 17 ilde, 44 üreticiye 1 milyon 700 bin TL, çiğ süt kalitesini iyileştirmek amacıyla kooperatiflere ortak sağım projesi kapsamında da 845 bin TL kredi sağladık. Ankara, Aydın, İzmir, Niğde ve Burdur’da 2 tane olmak üzere 6 ortak sağım ünite kurulmasına destek olduk” dedi.

3 yılda 1.9 milyar TL ciro hedefi
Tütüncü, 3 yılda sütteki ciroyu yüzde 46 artırarak 1,9 milyar TL, ihracatı da yüzde 73 artırarak 65 milyon dolara yükseltmeyi hedeflediklerini, Kuzey Afrika’dan Balkanlara, Balkanlardan Orta Doğu’ya kadar geniş bir coğrafyada markaların daha da güçlendirilmesini amaçladıklarına dikkat çekti.

Rakamlarla Ak Gıda
-Şirket, 3 bin 500 ton günlük süt üretim kapasitesine,
-Toplam süt üretiminden yüzde 11’lik paya,
-372 milyon TL’lik toplam yatırıma,
-4 üretim tesisine (5. fabrikanın yatırımı devam ediyor),
-1.3 milyar TL ciroya,
-Toplamda bin 780 kişilik istihdama,
-5 bölge 44 ilden süt alımına,
-720 adet süt toplama merkezine sahip.

Kaynak: Milliyet

   
15.10.2012 Tarihinde Eklenmiş Ve Bu Haber 626 Kere İncelenmiştir.
Sistem İstatistik
Gold Firma
:
12 Gold Firma
Standart Firma
:
13393 Stand. Firma
Toplam Firma
:
13405 Toplam Firma
Kayıtlı Sektör
:
114 Sektör
Kayıtlı Ürün
:
2957 Ürün
Kayıtlı İlan
:
6951 İlan
Kayıtlı Kamp.
:
489 Kampanya
Kayıtlı Haber
:
1398 Haber
Kayıtlı Yardım
:
2 Yardım Konusu
İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ.
Şehirler & Firmaların Bulunduğu Şehir Arşivi.
Türkiye firma rehberi, firma rehberi sitesi, ücretsiz firma ekle, firma ekle ücretsiz, Firma Rehberi, firma siteleri, Firma Ekle, ücretsiz reklam, bedava firma ekle, site ekle, şirket ekle, şirket rehberi, firma ekleme sitesi, firma rehberleri, ilan ekleme sitesi, ücretsiz firma rehberi, firma rehberi istanbul, firma, firmaları, firması, firma ekleme, ücretsiz reklam sitesi, firma reklamı, Moda ve Giyim
Bedava firma ekle,Valid XHTML 1.0 Transitional                Firmalar Rss