Firma Ürünleri - Vitrin'deki Ürünler.
Kurumsal Firma Girişi
E-Mail Adres :
Şifreniz :
Lütfen Bilgilerinizi 2. Şahıslar İle Paylaşmayınız.
Kurumsal üye ol, ürünlerini yönet, kampanyalarını oluştur, Ziyaretçiler İle iletişimde kal.
Arama Motoru
Sektör Seç
:
Şehir Seç
:
Aranacak Yer
:
Anahtar Kelime
:
Kapalıçarşı bugünlerde büyük bir dönüşüme imza atıyor. 550 yılı aşkın tarihiyle İstanbul'un ilk AVM'si olarak bilinen çarşıya yerli ve yabancı markalar akın etmeye başladı. 1970'lerden sonra çarşıyı istila eden kuyumcuların birçoğu, artan kira fiyatları nedeniyle dükkânları boşaltırken, bunların yerine hazır giyim, çeyiz, kozmetik mağazaları ile kafeler gelmeye başladı.

Yüksek talep, kira fiyatlarına da yansıdı. Kapalıçarşı'nın en işlek caddesi olan Kalpakçılar'da 20 metrekarelik bir dükkânın kirası yıllık 250-300 bin dolara çıktı. Çarşıda Louis Vuitton'dan Lacoste'a, Divan'dan Hotiç'e birçok marka yer arayışına girdi.

Markalar sıraya girdi
Kapalıçarşı, yıllık 150 milyon ziyaretçisiyle Türkiye'nin en büyük AVM'si konumunda. Bu nedenle özellikle yurt dışına açılmak isteyen markalar, turist trafiğinin de yoğun olduğu bu çarşıya odaklanmış durumda. Son bir iki yılda protokol yolu olarak da bilinen Kalpakçılar Caddesi'nde Silk&Cashmere, Vakko, Godiva, Dantel ve Mac gibi yerli yabancı birçok ünlü marka mağaza açtı.

Kapalıçarşı'nın görünümünün artık değişmeye başladığını söyleyen Yamachi Kuyumculuk'un sahibi Arto Yamacı, "Çarşıda kiralar çok yükseldi. Kuyumcular yüksek kiralar ve satışların düşmesi nedeniyle zorlanmaya başladı. Yavaş yavaş buradan çekiliyorlar. Bunların yerine ünlü markalar geliyor. Gümüş takı, çeyiz, havlu, bornoz satan mağazalar açılıyor" dedi.

Yamacı yüksek kiralara Nuruosmaniye'nin de eklendiğini belirterek, "Kapalıçarşı artık birçok marka için bir vitrin konumunda. Markaların buraya gelmek istemesinin bir diğer nedeni ise franchise vermeleri" diye konuştu.

Kiralar döviz ve TL'ye döndü
Yıllarca altın üzerinden kiralanan Kapalıçarşı mağazaları, altın fiyatlarının aşırı yükselmesiyle TL ve dövizle kiralanmaya başladı. "Çarşıda kiralar peşin olarak yıllık verilir" diyen Gökay Şimşek, kiraların büyük oranda dolar üzerinden verilmeye başlandığını söyledi. Şimşek, "Kapalıçarşı'da ünlü caddelerde olduğu gibi hava parası uygulaması yoktur. Ama Mısır Çarşısı'nda hava parası alınır" diye konuştu.

Esnaftan itiraz eden var
Kapalıçarşı'nın değişimine itiraz eden esnaflar da var. Tolga Silver'ın Satış Sorumlusu Erdoğan Özden, "Çarşıda bir kozmetik mağazası açıldı. Bu mağazayı gören turistler çok şaşırıyor. Çünkü buranın konsepti bu markalara uygun değil" dedi. Özden'in aksine çarşıda çeşitlenme olmasının son derece olumlu bir gelişme olduğunu düşünenler de var.

Nuruosmaniye'de kiralar uçtu
Ro lex'ten Silk & Cashmere'e, Paşabahçe'den ünlü kafe zincirlerine birçok markanın akın ettiği Nuruosmaniye'de de kiralar aşırı yükseldi. 50-60 metrekarelik bir mağazanın aylık kirasının 15-20 bin dolar olduğu caddede, dükkânların satış fiyatı ise 10 milyon doları buluyor. Nuruosmaniye'nin Beyazıt'a kadar uzayan alışveriş yolunun başlangıç noktalarından biri olduğunu söyleyen Arto Yamacı, birçok yerli ve yabancı markanın burada da yer aradığını belirtti.

Son yıllarda Kapalıçarşı'nın cazibesinin iyice arttığını ifade eden Yamacı, "Kapalıçarşı, el sanatlarının ağırlıkta olduğu, bizim kültürümüzü yansıtacak bir konseptle devam etmeli" diye konuştu.

Halıcılar Caddesi'ne kafe akını
Kapalıçarşı'nın en önemli caddelerinden biri olan ve meşhur Şark Kahvesi'nin olduğu Halıcılar'da da kafe bereketi yaşanmaya başladı. Aperatif yiyecekler ve özellikle Türk kahvesiyle ön plana çıkan kafeler burayı oldukça renklendirmiş durumda.

Cadde üzerinde faaliyet gösteren Cafe Sultan'ın sahibi Baret Saraf, işlerin oldukça iyi olduğunu, burada irili-ufaklı kafelerin açıldığını söyleyerek, "5 yıl önce 2 kafe vardı. Bugün sayı 6'ya çıktı" diye konuştu. Halıcılar Caddesi'nde kafelerin yanında el sanatları ürünleri satan mağazalar da açılmaya başladı.

Kaynak: Özge Yavuz / Sabah

   
26.11.2012 Tarihinde Eklenmiş Ve Bu Haber 616 Kere İncelenmiştir.
Sistem İstatistik
Gold Firma
:
12 Gold Firma
Standart Firma
:
13275 Stand. Firma
Toplam Firma
:
13287 Toplam Firma
Kayıtlı Sektör
:
114 Sektör
Kayıtlı Ürün
:
2951 Ürün
Kayıtlı İlan
:
6954 İlan
Kayıtlı Kamp.
:
489 Kampanya
Kayıtlı Haber
:
1398 Haber
Kayıtlı Yardım
:
2 Yardım Konusu
İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ.
Şehirler & Firmaların Bulunduğu Şehir Arşivi.
Türkiye firma rehberi, firma rehberi sitesi, ücretsiz firma ekle, firma ekle ücretsiz, Firma Rehberi, firma siteleri, Firma Ekle, ücretsiz reklam, bedava firma ekle, site ekle, şirket ekle, şirket rehberi, firma ekleme sitesi, firma rehberleri, ilan ekleme sitesi, ücretsiz firma rehberi, firma rehberi istanbul, firma, firmaları, firması, firma ekleme, ücretsiz reklam sitesi, firma reklamı, Moda ve Giyim
Bedava firma ekle,Valid XHTML 1.0 Transitional                Firmalar Rss