Firma Ürünleri - Vitrin'deki Ürünler.
Kurumsal Firma Girişi
E-Mail Adres :
Şifreniz :
Lütfen Bilgilerinizi 2. Şahıslar İle Paylaşmayınız.
Kurumsal üye ol, ürünlerini yönet, kampanyalarını oluştur, Ziyaretçiler İle iletişimde kal.
Arama Motoru
Sektör Seç
:
Şehir Seç
:
Aranacak Yer
:
Anahtar Kelime
:
Uğur TATLI

bauMax, yakın bir zamana kadar Anadolu’da yer alan mağazalarıyla müşterilerine hizmet veriyordu. Geçtiğimiz Mayıs ayında ve İstanbul için özel olan fetih gününde İstanbul’daki ilk mağazanızı açtınız. Öncelikle İstanbul pazarına yeni girmenizin ana nedenlerini öğrenebilir miyiz?
bauMax uluslararası bir firma olmakla birlikte girdiği her ülkede, ürün ve hizmet seçimini yaparken mutlaka o ülkenin ve bölgenin istek ve ihtiyaçlarını dikkate alıyor. Bu bağlamda bauMax, Türkiye pazarına girme kararı aldığında öncelikle 20 mağaza yatırımı gerçekleştirmeyi hedefledi. İstanbul da bu illerin arasındaydı. Seçilen iller arasında bulunan arazi ve lokasyonların kriterlerimize uygunluğuna bakılarak yatırımlar bu şekilde gerçekleşti ve İstanbul, 6’ncı mağaza olarak hizmete açıldı.

İstanbul mağazanız kaç metrekarelik bir satış alana sahip? İstihdama ne kadar bir katkı sağladınız?
27 milyon euro yatırım yapılan bauMax İstanbul mağazası, 15 bin metrekarelik satış alanına sahip ve iki kattan oluşuyor. Avcılar mağazamızda şu anda 180 kişi çalışıyor.

İstanbul, nüfus sayısına bakıldığında birçok ülkeden büyük bir şehir… Avrupa Yakası’nda açılan bu mağazanın ardından Anadolu Yakası’na da bir mağaza açma planınızın olduğunu biliyorum. Anadolu Yakası’nın hangi lokasyonunda bauMax açılacak, açılış tarihi belli mi?
bauMax, Türkiye’ye şimdiye kadar 150 milyon euro’ya yakın yatırım yaptı. Bu bağlamda büyüme stratejimiz İstanbul ve diğer büyük şehirlerde genişlemeyi kapsıyor. Anadolu Yakası’nda arayışlarımız sürüyor. 2013 sonu veya 2014 yılı içinde Anadolu Yakası’ndaki müşterilerimizle buluşmayı planlıyoruz.

Türkiye, bauMax’ın gözdesi

Açılıştan bu yana yaklaşık 3 aya yakın bir süre geçti. İstanbul tüketicisini nasıl buldunuz? Sizce İstanbullu bauMax’a alıştı mı?
İstanbul tüketicisi bauMax’a oldukça olumlu bakıyor. Mağazamızın bulunduğu Avcılar ve çevresi dışında Anadolu Yakası’ndan gelen müşteri sayımız da oldukça fazla. Eylül ayında okulların açılmasını takiben bauMax’a olan ilginin daha da artmasını bekliyoruz.

bauMax, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 9 ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. Bu 9 ülke sıralamasına baktığımızda mağaza sayısının en az olduğu ülke Türkiye. Türkiye’nin mevcut potansiyelini de göz önünde bulundurduğunuzda ileride bu sıralama değişir mi? Bu bağlamda yeni mağaza açılışlar olacak mı?
bauMax, 2018 yılına kadar Türkiye’de 50 market açarak 1 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor. Türkiye şu an bauMax’ın en fazla yatırım yaptığı ülke. 2010-2012 yılları içinde her biri 15 bin metrekarelik satış alanına sahip 6 mağaza açılması da bunun en büyük göstergesi. Türkiye’deki yatırımlara devam edilecek.

2011’de cirosal anlamda Türkiye ve dünyada ne kadar bir büyüme gerçekleştirildi? 2012’nin ilk 6 ayını baz aldığımızda Türkiye pazarında belirlenen hedeflere ulaşıldı mı?
Türkiye son yılların en zor, en soğuk kışını geçirdi. Sadece yapı market sektöründe değil, tüm sektörlerde cirosal anlamda bir gerileme yaşandı. Mayıs ayından itibaren sektörde bir yükselişe geçildiğini söyleyebiliriz. İlk çeyreğin olumsuzluklarını telafi etmek için sürekli kampanyalarla oldukça yoğun bir iletişim planı sürdürüyoruz. Şu an sonuçlar oldukça tatmin edici gözüküyor.

Yüzde 75’i yerel tedarikçiden

bauMax, Türkiye’deki tedarikçileri desteklemeye, onlardan ürün almaya özel önem veriyor. Bu bağlamda yerli tedarikçilere bakışınız nasıl?
Ürünlerimizin yüzde 75’ini yerli tedarikçilerden sağlıyoruz. Türkiye pazarına girişten sonra Türk tedarikçilerden tüm bauMax ülkeleri için alım yapılarak, Türk pazarının dışında da genişlemelerine ve büyümelerine katkıda bulunduk. Her yıl 8 milyon euro’nun üzerinde alımı diğer bauMax ülkeleri için Türk tedarikçilerimizden sağlıyoruz. Daha önce hiç yurt dışına açılmamış, bizim pazara girmemizle yurt dışı pazarlara açılmış tedarikçilerimiz bulunuyor.

bauMax’tan farklı bir hizmet

bauMax, HS Group işbirliği ile  ‘Hizmetmax’  sadık müşteri kartını geçtiğimiz günlerde hayata geçirdi. Hangi ihtiyaçlar doğrultusunda böyle bir kart tasarladınız? Bu kartın müşterilere sağladığı avantajlar neler?
Yapı marketleri sektörüne bakıldığında daha çok puan toplamaya yönelik kartlar olduğunu görüyoruz. Ancak müşteri puan toplamak değil, hizmet almak istiyor. Bu noktadan yola çıkarak Hizmetmax markasını yarattık. Bu kart ile müşterilerimiz; tüketici danışmanlığı, havalimanı transport hizmeti, konut yardım sigortası, yol yardımı-çekici hizmeti, çağrı merkezi, kuru temizleme-yıkama-ütüleme, concierge hizmeti, alarm güvenlik hizmetlerinin yanı sıra bauMax’dan hediye çekleri, her alışverişte yüzde 10 indirim, işçilikte uzatılmış garanti fırsatları, banyo satın alımlarında ücretsiz mimari tasarım gibi birçok imkandan faydalanabilecek.

Türkiye’deki yapı market sektörünü genel anlamda değerlendirir misiniz?
Avrupa’daki yapı market sektörüne baktığımızda Do it yourself (Kendin yap) anlayışı hâkim. Türkiye’de ise bu durum tersi yönünde seyrediyor ve müşteriler hizmet bekliyor. bauMax girdiği her ülkede müşteri taleplerine göre hizmet sunuyor. Öte yandan müşteriler, yapı marketlerden sadece ürün değil, anahtar teslim projeler de satın alıyorlar. Müşterilerimizin yüzde 65’ini erkekler oluşturuyor.

bauMax’ın geleceğe yönelik hedeflerini öğrenebilir miyiz? 10 yıl sonrasını düşündüğünüzde bauMax Türkiye’yi nerede konumlandırıyorsunuz?
Türkiye şu an bauMax’ın en fazla yatırım yaptığı ülke… İki yıl içinde 6 market açarak Türkiye’de hızla büyüdük. 2013 yılı planlarımızda Eskişehir, ardından da Adana bulunuyor. Anadolu’ya çok önem veriyoruz, çünkü burada pazarın ihtiyaçları var, bir yandan perakende sektörü bu bölgelerde iyi yönetilecek büyük yatırımları bekliyor. Ayrıca, Anadolu halkının da yaşamına farklılık ve kalite getirecek alışveriş ve yapı marketlerine ihtiyaç var. İstanbul’da ise hem Anadolu hem de Avrupa Yakası’nda hızlı bir şekilde genişlemeyi planlıyoruz. Uzun vadede ise Türkiye’de 50 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Şirket profili 
- Kuruluş tarihi: 1976
-  Şube sayısı: 9 ülkede toplam 159, Türkiye'de 6 mağaza
- Mağazaların bulunduğu bölgeler: Karadeniz, İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesi
- Ortalama mağaza metrekaresi: 15 bin
- Son açılan mağaza: İstanbul Avcılar
- Toplam satış alanı: 15 bin metrekare
- Toplam kasa sayısı: 12
- Çalışan sayısı: 900'ü aşkın

Pozisyon bilgileri:
Yönetim Kurulu Başkanı: Martin Essl
Yönetim Kurulu Üyeleri: Michael Hürter, Hans-Jörg Greimel, Werner Neuwirth - Riedl, Elmar Weinart
Genel Müdür: İbrahim Ayan
Satın Alma Direktörü: Meral Gürbüz
Finans ve Mali İşler Direktörü: Ahmet Argun
Satış Direktörü: Hakan Arıkan
Pazarlama Müdürü: Devrim Güney
İnsan Kaynakları Müdürü: Esra Sümter

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.

   
20.09.2012 Tarihinde Eklenmiş Ve Bu Haber 819 Kere İncelenmiştir.
Sistem İstatistik
Gold Firma
:
12 Gold Firma
Standart Firma
:
13391 Stand. Firma
Toplam Firma
:
13403 Toplam Firma
Kayıtlı Sektör
:
114 Sektör
Kayıtlı Ürün
:
2957 Ürün
Kayıtlı İlan
:
6951 İlan
Kayıtlı Kamp.
:
489 Kampanya
Kayıtlı Haber
:
1398 Haber
Kayıtlı Yardım
:
2 Yardım Konusu
İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ.
Şehirler & Firmaların Bulunduğu Şehir Arşivi.
Türkiye firma rehberi, firma rehberi sitesi, ücretsiz firma ekle, firma ekle ücretsiz, Firma Rehberi, firma siteleri, Firma Ekle, ücretsiz reklam, bedava firma ekle, site ekle, şirket ekle, şirket rehberi, firma ekleme sitesi, firma rehberleri, ilan ekleme sitesi, ücretsiz firma rehberi, firma rehberi istanbul, firma, firmaları, firması, firma ekleme, ücretsiz reklam sitesi, firma reklamı, Moda ve Giyim
Bedava firma ekle,Valid XHTML 1.0 Transitional                Firmalar Rss