Firma Ürünleri - Vitrin'deki Ürünler.
Kurumsal Firma Girişi
E-Mail Adres :
Şifreniz :
Lütfen Bilgilerinizi 2. Şahıslar İle Paylaşmayınız.
Kurumsal üye ol, ürünlerini yönet, kampanyalarını oluştur, Ziyaretçiler İle iletişimde kal.
Arama Motoru
Sektör Seç
:
Şehir Seç
:
Aranacak Yer
:
Anahtar Kelime
:
Kadınların iş dünyasında daha çok yer edinmesine yönelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'yla bir dizi projeye imza atan Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), bu kez dünya çapında bir ilki gerçekleştirdi. Dernek, Dünya Bankası desteğiyle şirketlerde kadınlar için fırsat eşitliğini sorgulayan bir sertifika belgesi geliştirdi. Uzmanlar önce Fırsat Eşitliği Modeli (FEM) sertifikası için kriterleri belirledi.

10 şirketin pilot çalışmayla bu belgeyi aldığını söyleyen KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan, şu anda 20 Türk firmasının daha başvuruda bulunduğunu belirtti. Kadın istihdamına yönelik dünyada ilk kez böyle bir model hazırlandığını anlatan Türktan, "Bu belgeyi verirken yedi ana başlıkta şirketin kadın çalışanlara bakışını sorguluyoruz. Öncelikle CEO'nun kadın çalışanlara yönelik eşitlik beyanı olması gerekiyor. Kadın çalışanların kişisel gelişim ve teknik eğitimlere aynı oranda ulaşımından tutun da, terfilerde kadın adayların da erkekler kadar değerlendirmeye alıp almadıklarına, hamilelik gibi izinlere yaklaşımlarına, hatta reklam filmlerinde kadını ev hanımı olarak prototip haline getirip getirmediklerine kadar her şeyi araştırıyoruz" diyor.

Kredileri etkileyecek
Şirketler bu yedi ana başlık çerçevesinde FEM kriterlerine nasıl uyacaklarını öğreniyor. Ardından da denetlenerek belgelerini alıyor. Denetimleri Ernst&Young, PwC, Deloitte gibi dünya devlerinden gelen uzmanlar gerçekleştiriyor. FEM kriterlerinin şimdilik daha yumuşak tutulduğunu ancak sistem yaygınlaştıkça, eşit maaş gibi unsurların da başlıklara ekleneceğini anlatan Türktan, hedeflerinin 2 yılda 100 şirkete sertifika vermek olduğunu söylüyor.

Türktan, sistemin daha fazla yayılması için şirketlere bazı finansal avantajlar getirilmesiyle ilgili çalıştıklarını ifade ederek, "Türk şirketleri malum bazı standartlara ticari ya da yasal zorunluluk olmadan uymuyor. Bankalarla görüşüyoruz. Dünya Bankası'nın da öncülüğünde birkaç yıl içinde FEM belgesi olan şirketlere kredi başvurularında kolaylık ya da zorunluluk getirilebilir" diyor.

Bakanlık öncülük ediyor
FEM belgesi alarak kadın eşitliğini destekleyen yönetim modeline kamu sektöründen ilk destek ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan geldi. Dr. Türktan, bakan Fatma Şahin'in başından bu yana bütün çalışmalara destek verdiğini belirterek, "Bakanlık FEM sistemine girmeyi kabul etti. Ayrıca FEM'i kamuda pazarlama görevini de üstlendi" dedi.

OECD'de kabul edildi
FEM sisteminin kısa sürede 10 Türk şirketince kabul edilmesi ve başvuruların geldiği nokta, Dünya Bankası'nın projeyi başka ülkelere de taşıma kararı almasına neden oldu. Projeyi örnek uygulama seçen banka, diğer ülkelerde de sivil toplum kuruluşlarına sunuyor. Talep üzerine FEM'i OECD'de anlatmak üzere davet aldıklarını söyleyen Türktan, "Türkiye'den böyle bir örnek çalışma çıkmasına önce şaşırdılar ardından da çok beğendiklerini ve örnek olarak kabul ettiklerini söylediler" şeklinde konuştu.

Kaynak: Yasemin Salih / Sabah

   
05.10.2012 Tarihinde Eklenmiş Ve Bu Haber 791 Kere İncelenmiştir.
Sistem İstatistik
Gold Firma
:
12 Gold Firma
Standart Firma
:
13391 Stand. Firma
Toplam Firma
:
13403 Toplam Firma
Kayıtlı Sektör
:
114 Sektör
Kayıtlı Ürün
:
2957 Ürün
Kayıtlı İlan
:
6951 İlan
Kayıtlı Kamp.
:
489 Kampanya
Kayıtlı Haber
:
1398 Haber
Kayıtlı Yardım
:
2 Yardım Konusu
İLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ.
Şehirler & Firmaların Bulunduğu Şehir Arşivi.
Türkiye firma rehberi, firma rehberi sitesi, ücretsiz firma ekle, firma ekle ücretsiz, Firma Rehberi, firma siteleri, Firma Ekle, ücretsiz reklam, bedava firma ekle, site ekle, şirket ekle, şirket rehberi, firma ekleme sitesi, firma rehberleri, ilan ekleme sitesi, ücretsiz firma rehberi, firma rehberi istanbul, firma, firmaları, firması, firma ekleme, ücretsiz reklam sitesi, firma reklamı, Moda ve Giyim
Bedava firma ekle,Valid XHTML 1.0 Transitional                Firmalar Rss